Verifikacije in poizkusi dvigovanja zaupanja ljudi? No, to nam je pa že nekako znano. Meta in Twitter, pa še kakšna platforma se najde. V našem primeru je to LinkedIN, ki bo z verifikacijo poizkusil dodatno razbremeniti dvome vseh tistih, ki se prijavljajo na delovna mesta. Iskanje dela na LinkedInu bo z novo kljukico zaupanja postalo še lažje, saj bo omogočala prepoznavanje resničnih in kredibilnih priložnosti. Kakopak, trenutno samo v Združenih državah Amerike.
Prejšnji mesec je LinkedIN začel z novimi postopki osebne identifikacije. Slednja uporabnikom omogoča dodajanje potrditvene opombe, s predložitvijo svojega osebnega identifikacijskega dokumenta. Omenjeni dokument naj bi izdala vlada. LinkedIn testira tudi nove elemente preverjanja znotraj objav o delovnih mestih. Na tak način bi radi dodatno okrepili zaupanje vseh, ki se prijavljajo na delovna mesta.
Kaj pravijo pri LinkedInu?
“Ko opazite preverbe na objavah delovnih mest, to pomeni, da obstajajo informacije, ki so bile preverjene kot avtentične s strani ponudnika delovnega mesta, LinkedIna ali enega od naših partnerjev. Preverjene informacije bodo prikazane in bodo pokazale, ali je ponudnik povezan z uradno stranjo podjetja. Ali je preveril svoj delovni e-poštni naslov ali delovno mesto, lahko pa je bilo njegovo osebno identifikacijsko dokument preverjeno preko storitve CLEAR.”
Partner CLEAR
CLEAR je tudi ključni partner v postopku preverjanja osebnega identifikacijskega dokumenta na LinkedInu, pri čemer podjetje izvaja nekaj dela preko zunanjega izvajalca namesto preverjanja in potrjevanja identifikacijskih dokumentov samostojno.
Pri 930 milijonih članov bi to predstavljalo veliko dela, zato so se druge platforme oklepile ideje o ponudbi širokega postopka preverjanja osebnih identifikacijskih dokumentov – vsaj brezplačno. Twitter naj bi v postopku prijave za Twitter Blue vključil potrditev telefonske številke medtem ko Metina verifikacija zahteva preverjanje s pomočjo osebnega identifikacijskega dokumenta. Seveda, za plačnike storitev.
Kljub temu pa bodo tisti, ki lahko uporabijo te metode preverjanja osebnega identifikacijskega dokumenta, dobili dodatno potrditev, da so res tisti, za katere se izdajajo. Prikazuje tudi, da je delovno mesto resnično znotraj podjetja, kot je oglaševano. To pomeni, da ne gre neko lažno podjetje, ki poskuša z uporabo prepoznavnega imena zavesti ljudi. To je še ena težava, s katero se LinkedIn spopada. Namreč, trenutno lahko kdorkoli trdi, da je delal za katero koli podjetje v aplikaciji. Dejanska stran podjetja pa nima možnosti zanikanja ali preprečenja takšnih trditev.
Kaj lahko to prinese?
S svojo verifikacijo bodo mogoče dodatno prepričali svoje uporabnike v iskanje dela na LinkedInu. Z zanesljivostjo vam lahko povemo, da kar precejšen del Slovencev že uporablja LinkedIn za to funkcijo. Vprašanje je samo, kakšna bo cena in kdaj bo na voljo tudi na našem koncu. Če bo zadeva v ZDA uspešna in jo bodo ponudili tudi preostalim regijam, potem jo bodo tudi v Sloveniji podjetja morda le uporabljala.
Brez komentarjev