Družbena omrežja se vedno spreminjajo, so kakor nemirno jesensko listje, ki ga veter razpihuje vsepovsod. Že nekaj dni zaporedoma je na spletu moč prebirati članke, kako Elon Musk vsak dan poskrbi za nekaj senzacionalnega v svetu Twitterja. No, Twitterju pa je pobegnilo kar nekaj uporabnikov, ki so prešli na družbeno omrežje Mastodon. Mastodon je v zadnjih nekaj dneh zabeležil sunkovit skok v številu novih uporabnikov, saj se je številka povišala na približno 1.030.000 uporabnikov. Verjeli ali ne, čeprav marsikdo med nami omrežja Mastodon niti ne pozna, se je številka v nekaj dneh povišala za 490.000 uporabnikov.
KAJ JE DRUŽBENO OMREŽJE MASTODON?
Podjetje je nastalo v Nemčiji in se že kaže kot alternativa Twitterju, saj je na omenjenem omrežju moč debatirati o političnih, tehnoloških in ostalih temah. Obstajajo pa poglavitne razlike med omrežji Mastodonom, Facebook in Twitter. Medtem ko Facebook in Twitter upravlja eno podjetje, Mastodon upravlja več kot tisoč strežnikov, ki jih upravljajo različne skupine ali posamezniki. Ti so nato del posamezne instance, ki jo upravlja stežnik, sledijo pa lahko tudi uporabnikom, ki so del drugih instanc.
Mastodon ima za zdaj že več kot tisoč posameznih instanc, med njimi tudi slovensko platformo toot.si. Na tej je že okoli 450 aktivnih uporabnikov.
Omrežje je ustanovil mladi programer Eugen Rochko, ki je na projektu delal dobrih 6 let. Njegova želja je bila, da bi ustvaril sistem, ki ne bi bil pod upravljanjem enega posameznika ali podjetja.
“Dosegli smo 1.028.362 aktivnih mesečnih uporabnikov na omrežju” je danes zatrobil Rochko.
Videti je, da si je Mastodon izposodil tudi nekaj živalskega, saj bodo v nasprotju s tviti oziroma čivki, uporabniki tega omrežja trobili oziroma tootali. Pri Mastodonu pa so še daleč od pravih številk, ki si jih bodo želeli v prihodnosti. Twitter ima 238 milijonov dnevnih uporabnikov, Facebook skorajda 2 milijardi. Toda, nikakor ne smemo zanemariti omenjenega skoka uporabnikov v zadnjih dneh.
“V zadnjem tednu sem dobil več sledilcev, kot prej v petih letih,” je dejal Ethan Zuckerman, strokovnjak za družbena omrežja na Univerzi v Massachusetsu.
KAJ SE JE ZGODILO, DA JE MASTODON DOŽIVEL TAK SKOK?
Preden je Musk prevzel Twitter, je Mastodon imel v povprečju med 60 – 80 novih uporabnikov na dan. Glede na statistiko uporabniških računov, je bilo v eni uri registriranih 3.568 novih računov. Rochko je z Mastodonom pričel leta 2017, ko so bile v zraku govorice, da naj bi Muskov prijatelj Peter Thiel želel kupiti Twitter. Eugen se ni strinjal z dejstvom, da bi moral biti Twitter kot javno sredstvo komunikacije last enega samega podjetja, saj bi s tem javni servis postal zaseben.
“ZATROBITI” in STREŽNIK
Niti Tiktok niti Discord, ki je zdaj že bolj popularen, se ne bi branila masovnega odhoda uporabnikov s Twitterja. Mastodonova glavna prodajna moč je decentraliziran pristop, saj lahko uporabnik sam izbere ponudnika (strežnik) ali ponudi celo svojega. Podobno, kakor lahko pošiljamo elektronsko pošto svoje domene iz Googlovega Gmaila. Na sistem ne more vplivati niti podjetje niti oseba. Če se pojavi ekstremist s svojim strežnikom, zagovorniki pravijo, da je enostavno prekiniti povezavo s strežnikom. Takšen pristop pa ima tudi svoj minus, saj je težko najti sledilce v trenutnem Mastodonovem anarhičnem širjenju območja. Podporniki pa pravijo, da prednosti odtehtajo slabosti.
PROBLEM? VAROVANJE OSEBNIH PODATKOV
Mastodon zelo ceni posameznikovo zasebnost, zato ga evropski regulatorji zelo cenijo in sprejemajo. Rochko je finančna sredstva pridobil na način “crowdfundinga” in s pomočjo Evropske komisije. Naj povem tudi, da si Ulrich Kelber (nemški komisionar za varno rabo podatkov) želi, da bi v Evropi zaprli Facebook-ove strani, saj le-te ne spoštujejo evropske zakonodaje. Ob tem tudi poudarja, da bi se morale oblasti premakniti k Mastodonu, kjer ima Evropska komisija že svoj server.
Medtem pa edini zaposleni za polni čas, Rochko, v malem mestecu v vzhodni Nemčiji, za dobrih 2400 EUR mesečne plače še vedno dela od doma. V nedeljo je tootnil: “bi mi verjeli, če bi vam povedal, da sem zelo utrujen?”
BO MASTODONU USPELO?
Družbena omrežja rastejo kot gobe po dežju. Nekaterim uspe, nekaterim tudi ne. Če bo Mastodon uspel privabiti dovolj veliko bazo Twitterjevih in preostalih uporabnikov, bo morda celo uspel. Po mojih izkušnjah gre na drugi strani Be Real-u dobro, a slišim, da če nimaš dovolj prijateljev, je prej kot ne bolj dolgočasno omrežje. Poizkusil sem tudi Mastodon, vendar se mi ta trenutek zdi izbira prostih strežnikov precej siromašna, če želiš ustvariti svojega pa potrebuješ domeno. Lahko pa se prijaviš pod generičnega. Se bodo uporabniki navadili na tak pristop? Samo čas bo povedal.
Kaj pa vi menite o Mastodonu? Uporabite komentar spodaj in nam povejte.
Brez komentarjev