V drugem delu našega popotovanja, kjer v slovenščini razkrivamo, kako deluje ranking na Instagramu, bomo bližje spoznali video (reels) in razišči(explore). Če si še niste prebrali, kako deluje ranking v viru (feed) in zgodbah (stories), potem je najbolje, da si preberete več na tej povezavi.
Kako se določa razišči ali explore
Explore je bil zasnovan z namenom, da vam pomaga odkrivati nove stvari. Mreža je sestavljena iz priporočil, fotografij in videoposnetkov, ki jih poiščemo za vas iz računov, ki jim še ne sledite.
Prvi korak, ki ga izvedemo, je določitev nabora objav za rangiranje. Za iskanje fotografij in videoposnetkov, ki bi vas zanimali, pregledujemo preteklo aktivnost, kot so objave, ki ste jih v preteklosti označili kot všečne, shranili, delili ali nanje komentirali.
Ko najdemo skupino fotografij in videoposnetkov, za katere menimo, da bi vas zanimale, jih uredimo glede na stopnjo vašega zanimanja. Podobno kot določamo objave in zgodbe v Feedu. Najboljši način, da ugotovimo, kako zainteresirani ste za nekaj, je napovedovanje verjetnosti, da boste izvedli določeno dejanje s posamezno objavo. Najpomembnejša napovedana dejanja, ki jih upoštevamo pri raziskovanju, vključujejo všečke, shranjevanje in deljenje.
Najpomembnejši signali, ki jih upoštevamo, so v približnem vrstnem redu pomembnosti:
- Informacije o objavi: Tukaj preučujemo, kako priljubljena se zdi objava. To so signali, kot je število in hitrost všečkov, komentarjev, delitev in shranjevanj, ki jih prejme objava. Ti signali so v razdelku Explore pomembnejši kot v Feedu ali zgodbah.
- Vaša aktivnost v razdelku Explore: Sem se uvrščajo objave, ki ste jih všečkali, shranili, delili ali pokomentirali. Ne pozabimo tudi vaših prejšnjih interakcij z objavami v razdelku Explore. Če se odzivate na specifično vrsto objav, se trudimo prikazati več podobnih vsebin.
- Vaša zgodovina interakcij z osebo, ki je objavila: Verjetno objavo deli nekdo, ki ga ne poznate, vendar če ste že prej sodelovali z njim, nam to daje občutek, kako zainteresirani bi lahko bili za to, kar so delili.
- Informacije o osebi, ki je objavila: Število interakcij, ki jih je oseba prejela v zadnjih nekaj tednih, nam pomaga najti privlačno vsebino med širokim naborom ljudi.
Večina vsebine, ki jo boste videli v razdelku Explore, prihaja od ljudi, ki jim ne sledite. To premeni dinamiko, ko naletite na kaj spornega. Če prijatelj, ki mu sledite, deli nekaj žaljivega in to vidite v svojem viru, je to zadeva med vami in vašim prijateljem (in imate možnost prenehanja sledenja, blokiranja, utišanja, skrivanja ali prijave te osebe, če se odločite za to). Želimo zmanjšati možnosti, da bi videli kaj žaljivega v razdelku razišči, saj vam priporočamo vsebino od ljudi, ki jim še niste pričeli slediti.
Kako se določa video vsebino oz. reels
Tudi Reels so zasnovani z namenom, da vam pomagajo odkrivati nove stvari, pri čemer je poudarek na zabavi. Podobno kot pri razdelku Explore, večina vsebine, ki jo vidite, prihaja od računov, ki jim ne sledite. Zato izvajamo zelo podoben postopek, kjer najprej poiščemo Reels, za katere menimo, da bi vam bili všeč. Nato pa jih razvrstimo glede na zanimivost, ki jo predvidevamo, da imajo za vas.
Da bi našli zabavne Reels, izvajamo raziskave med uporabniki in jih sprašujemo, ali menijo, da je določen video vreden njihovega časa ali zabaven. Iz povratnih informacij se učimo in izboljšujemo, kako ugotoviti, kaj bo zabavalo ljudi. Najpomembnejše napovedi, ki jih izdelujemo, so verjetnost, ali boste Reel delili naprej, ga gledali do konca, označili kot všečnega in ali boste obiskali stran z zvokom (kar nam pove, ali bi vas lahko navdihnil, da ustvarite svoj lasten video).
Najpomembnejši signali, približno po vrstnem redu pomembnosti, so:
- Vaša aktivnost: Preučujemo, kateri Reels ste nedavno všečkali, shranili, delili naprej. Morda komentirali ali se z njimi aktivno angažirali. Ti signali nam pomagajo razumeti, katera vsebina bi bila zanj relevantna za vas.
- Vaša zgodovina interakcij z osebo, ki je objavila: Podobno kot pri razdelku Explore, je verjetno, da je video ustvaril nekdo, ki ga ne poznate, vendar če ste že prej sodelovali z njim, nam to daje občutek, kako zainteresirani bi lahko bili za to, kar so delili.
- Informacije o Reelu: To so signali o vsebini videoposnetka, kot je zvočna sled ali vizualna vsebina v videu, pa tudi njegova priljubljenost.
- Informacije o osebi, ki je objavila: Upoštevamo priljubljene parametre, kot so število sledilcev ali raven angažiranosti. Pomagamo najti privlačno vsebino med širokim naborom ljudi ter omogočimo vsakomur, da najde svoje občinstvo.
Enaka priporočila, ki se uporabljajo za razdelek razišči, veljajo tudi za Reels-e. Trudimo se zmanjšati vidnost določenih Reels-ov iz drugih razlogov, na primer zaradi nizke ločljivosti ali prisotnosti vodnega žiga. Video vsebini, ki je utišana ali vsebuje robove ali prevladuje besedilo tudi poizkusimo zmanjšati vidnost. Mednje tudi sodi video vsebina, ki se osredotoča na politična vprašanja ali je že bila objavljena na Instagramu. Skratka, preveč teksta v reelsih pomeni, da le-ti ne bodo vidni.
Potrebno je paziti na omenjena priporočila, kajti v nasprotnem primeru se ranking na Instagramu določa nekoliko drugače ali pa se sploh ne. Vsebina mora biti v skladu s smernicami in določili.
Brez komentarjev