Med mladimi je Facebook že skorajda propadel in napovedim njegovega dokončnega propada in številnim trditvam v tej smeri, ni konec. Čeprav Facebook ravno v teh dneh praznuje 20 let, še vedno uspešno deluje in pridobiva nove uporabnike. Facebook, občasni projekt njegovega stvaritelja Marka Zuckerberga, je postal globalni velikan in ga zdaj uporablja skoraj polovica svetovnega prebivalstva. Če je verjeti vsem številkam ima Facebook več kot 3 milijarde mesečno aktivnih uporabnikov in ne propada, saj je število Facebook uporabnikov ponovno zrastlo. Facebook še ni rekel zadnje besede.
Facebook postavljen v kontekst sveta
Svetovno prebivalstvo trenutno dosega blizu 8 milijard, in če odštejemo 1,4 milijarde prebivalcev Kitajske, kjer aplikacije Meta niso na voljo. Upoštevati moramo tudi 25% globalnega prebivalstva, ki je mlajše od 15 let, saj morate biti za uporabo Facebooka od 13 let. Ti podatki nam povedo, da večina ljudi, ki lahko dostopa do Facebooka, to tudi redno počne.
Poleg tega se uporaba Facebooka dejansko povečuje, kar se tiče števila mesečno aktivnih uporabnikov, ki se prijavijo vsak dan. Facebook morda ni več “oh in sploh” aplikacija in je izgubil svoj šarm predvsem med mlajšim občinstvom. Metine lastne statistike pa le kažejo, da ljudje zaradi umetne inteligence porabijo več časa na Facebooku, saj ta zagotavlja boljše priporočila za vsebino. Več ljudi, ki se prijavljajo pogosteje, zdaj tudi porabi več časa v Facebook-ovem viru objav. Morda se ljudje vračajo nazaj k omrežju, ker ta ne izgleda več tako politično naravnan.
Boj za košček “časa” s Tiktokom in Youtube-om
Sčasoma pride do nekaterih vplivov glede skupnega časa, ki ga ljudje preživijo na platformi. Podatki tretjih oseb kažejo, da uporabniki TikToka na primer porabijo veliko več časa v tej aplikaciji kot tisti na Facebooku, pri čemer tudi YouTube beleži bolj angažirano uporabo. Kratki videoposnetki so dandanes zelo aktualni in v tako hitrem stilu življenja je čas zelo dragocen. Zdi se, da je Facebook tukaj izgubil nekaj energije, vendar pa podatki kažejo, da jo znova pridobiva, saj se usmerja v vlogo zabavne platforme. Ob tem ne smemo izpustiti dejstva, da je še vedno orodje za povezovanje.
Če Meti uspe zagotoviti oboje, se lahko zgodi, da ostane najbolj relevantna družbena aplikacija za najširši spekter uporabnikov. Za še kar nekaj časa. Za perspektivo rasti Facebooka je ekipa iz Statiste pripravila graf o rasti družabnega omrežja.
Vzpenjajoča se oranžna črta
Dejstvo, da se oranžna črta znova vzpenja, je pomemben dokaz, ki poudarja odpornost in odmevnost Zuckerberg-ovega družbenega velikana. Facebook je opravil pestro potovanje z mnogimi izzivi in različnimi težavami. Težko in malodane neverjetno si je zamisliti, da bi naslednje generacije živele v svetu, kjer Facebook-a ne bi obstajal. Naj si bomo pošteni ali ne, FB je omrežje, brez katerega bi si težko zamislili naslednjih nekaj desetletij. Kljub temu, da je močno marketinško orožje, ki še vedno ima potencial tudi na našem ozemlju, je v očeh marsikoga kriv za “propad” generacije. Prav to, kar zdaj postaja tudi TikTok, po mnenju marsikoga, ki ne vidi smisla v družbenih omrežjih in digitalnem svetu nasploh. Vselej pa se lahko nekaj naučimo iz zgodovine. Očitno po 20 letih obstoja, Facebook še ni rekel zadnje besede.
Sicer je modra kljukica že “stara” tema, a vseeno si lahko o njej preberete več tukaj.
Brez komentarjev