ChatGPT in njegove alternative

Koristni digi nasvetiBy Maj 08, 2023 1 komentar

ChatGPT je danes nekaj ustaljenega, saj ga poznamo že skorajda vsi. Medtem, ko se v marsikateri državi sprašujejo, do kam lahko gre A.I, ga pri nas šole, podjetniki, posamezniki, društva in ustvarjalci vsebin že uporabljajo. Ne obstaja pa samo omenjeno orodje. Zbrali smo nekaj alternativ, ki jih v spodnjem zapisu z veseljem delimo z vami .

Kaj je ChatGPT…

ChatGPT je obširen jezikovni model, ki temelji na arhitekturi GPT-3.5 (zdaj imamo že chat-4). Ustvarila ga je neprofitna organizacija OpenAI, ki jo je leta 2015 ustanovila skupina vplivnih tehnoloških velikanov. Med njimi so Elon Musk, Sam Altman in Peter Thiel. OpenAI ima sedež v San Franciscu in med glavne cilje organizacije lahko uvrstimo razvijanje varne in koristne umetne inteligence. OpenAI je lastnik tudi drugih znanih modelov umetne inteligence kot so GPT-3, DALL-E, CLIP in drugi. Ker gre za neprofitno in družbeno-koristno organizacijo, s svojimi projekti ne želijo ustvarjati dobička, ampak izboljšati življenje slehernega posameznika. Sliši se mamljivo, prihodnost pa bo povedala ali bo OpenAi še naprej neprofiten ali ne.

Nekaj prednosti:
  1. ChatGPT lahko učinkovito razume in generira naravni jezik, kar ga naredi izjemno koristnega za različne aplikacije, kot so avtomatizirane klepetalnice in obdelava jezikovnih podatkov.
  2. Usposobljen je na velikem obsegu besedil in ima ogromno znanja, ki ga lahko uporablja za razumevanje ter odgovarjanje na vprašanja.
  3. Zelo je hiter pri obdelavi jezikovnih podatkov, kar mu omogoča, da v kratkem času odgovarja na vprašanja in generira besedilo.
  4. Prilagaja se lahko različnim aplikacijam in potrebam, kar omogoča uporabnost v številnih panogah.
Nekaj slabosti:
  1. Čeprav ima ChatGPT ogromno znanja, mu manjka sposobnost razumevanja konteksta, kar lahko včasih vodi do napačnih odgovorov.
  2. Občasno generira neprimeren ali nekonsistenten odgovor.
  3. Odvisen je od kakovosti podatkov, na katerih je bil usposobljen, in če so podatki napačni ali vsebujejo pristranskost, se lahko to odrazi v njegovih odgovorih.
  4. Ustvarja lahko realistične odgovore, obstaja pa tveganje za zlorabo tega orodja za ustvarjanje lažnih informacij in kršitev zasebnosti uporabnikov.
Katere ChatGPT alternative so nam na voljo?
ChatSonic
https://app.writesonic.com/

ChatSonic je alternativa za ChatGPT z zmožnostmi ustvarjanja stvarnih vsebin. Pri Writesonicu trdijo, da ga pomaga poganjati tudi Googlovo iskanje, kar pomeni, da lahko ustvarja vsebine z natančnimi, stvarnimi informacijami o aktualnih dogodkih v realnem času. ChatGPT temelji na jezikovnem modelu GPT-3 organizacije OpenAI, ki je bil izobražen le na naborih podatkov do leta 2021. Očitno je ChatSonic uvedel popolnoma nov postopek, ki obdela aktualne informacije znotraj svoje programske opreme in s posodobitvami zmanjšuje omejitve.

NeevaAI
https://neeva.com/

Naslednja alternativa je NeevaAI. Gre za patentiran iskalnik, ki ustvarja edinstveno izkušnjo, saj združuje ChatGPT in druge specifične jezikovne modele. Poleg tega izboljša izkušnjo s trenutnimi podatki in natančnostjo, ki jo zagotavlja iskalnik Neeva. Ta sistem ima sposobnost pregledovanja na milijone strani, da ustvari temeljit odgovor, ki ga dopolnjujejo tudi viri, ki so relevantni za projekt. Podjetje trdi, da NeevaAI zagotavlja brskalno izkušnjo brez sledilcev in oglasov. Prav tako v iskalnih rezultatih zagotavlja reference, tako da lahko preverite vir informacij.

Youchat
https://you.com/

You.com je predstavil YouChat, pomočnika za iskanje z umetno inteligenco, ki uporabnikom omogoča, da v svojih rezultatih iskanja opravljajo pogovore, podobne človeškim. To je pomočnik z umetno inteligenco, ki zagotavlja podatke v realnem času in navaja vire, da ponudi večjo natančnost ter relevantnost. Z YouChatom lahko uporabniki postavljajo zapletena vprašanja, rešujejo probleme z logičnim sklepanjem, se učijo novih jezikov in ustvarjajo vsebine v katerem koli jeziku.

JasperAI
https://www.jasper.ai/

Jasper.ai je platforma za pogovore, ki deluje v oblaku in ponuja močne sposobnosti razumevanja naravnega jezika (NLU) in upravljanja dialogov. Podobno kot ChatGPT lahko zagotavlja navdih za pisanje, podporo pri ustvarjanju člankov in pomaga marketing ekipam pri razvijanju učinkovitih oglasnih sporočil ter ustvarjanju slik. Jasper.ai uporablja Open GPT-3.5 v kombinaciji z internimi modeli NLU in je še posebej uporaben za naloge v zvezi s storitvami za stranke, prodajo in marketingom.

Microsoft Bing Chat
https://www.bing.com/new

Microsoft Bing klepetalnik, poimenovan Sydney, močno pretresa trg umetne inteligence. Poleg vseh ostalih in seveda Googla, si prizadeva prodreti na trg umetne inteligence. Microsoft je predstavil nadgrajeno različico Binga, ki uporablja nadgrajeno različico ChatGPT. Microsoft trdi, da je ta nova različica še bolj natančna in hitrejša kot prejšnja.

Kaj predlagamo mi?

ChatGpt uporabljamo za iskanje informacij in tudi prevajanje v druge jezike. Težko bi rekli, da si predstavljamo ustvarjanje samo z A.I, saj bomo vedno trdili, da ustvarjalec potrebuje lasten podpis. Trenutno smo pričeli s testiranjem ChatSonica in zaenkrat deluje hitro in zanesljivo. Na vas pa je, če sploh želite pri svojem delu uporabljati umetno inteligenco Zaradi uporabe umetne inteligence rezultati dela zagotovo ne bodo slabši, lahko pa si z uporabo orodij olajšate delo in prihranite čas. Sporočite nam, kakšne so vaše ideje in mnenje o umetni inteligenci, ki bo v prihodnosti krojila svet. Ste tudi vi že odkrili Chat GPT alternative? Delite jih z nami.

Ker je ChatGPT tudi odličen pripomoček za SEO, si lahko o SEO preberete nekaj več tukaj.

1 komentar

Pošlji komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja